fbpx

Jak samodzielnie wymienić akumulator?

wymiana akumulatora

wymiana akumulatora

Żywotność akumulatora wynosi około 5-6 lat. Oczywiście są to tylko uśrednione szacunki. Zużywanie się akumulatora jest bowiem kwestią indywidualną i zależy przede wszystkim od stopnia jego eksploatacji. Oznacza to tyle, że niektórzy kierowcy będą musieli zmierzyć się z jego wymianą trochę szybciej. Z kolei inni nawet po upłynięciu wspomnianego czasu wciąż będą mogli cieszyć się ze sprawnego auta. Tak czy inaczej, w końcu i dla nich przyjdzie pora na dokonanie wymiany. Jak sobie z nią poradzić?

Samodzielna wymiana akumulatora krok po kroku

Wymianę akumulatora należy rozpocząć od ustawienia samochodu na płaskiej powierzchni oraz, co bardzo ważne, z dala od wszelkich źródeł ognia. Za takie źródło uznać można nawet osobę, która pali papierosa. Następnie zaciągamy hamulec ręczny, wyłączamy zapłon i wyciągamy ze stacyjki kluczyki.

Aby odłączyć akumulator, na samym początku należy odkręcić zacisk z bieguna ujemnego, następnie – dodatniego. W dalszej kolejności ściągamy wszystkie zabezpieczenia akumulatora. Wyciągając go, trzymajmy go w pozycji pionowej, co zminimalizuje ryzyko wycieków. Pamiętajmy, by wszystkie te czynności wykonywać, dla własnego bezpieczeństwa, w gumowych rękawiczkach oraz okularach ochronnych.
Montowanie nowego akumulatora należy rozpocząć od założenia klamry dodatniej. Następnie zakładamy klamrę ujemną i zakręcamy zaciski. Dobrym rozwiązaniem jest posmarowanie ich lub spryskanie smarem, dzięki czemu zredukujemy ryzyko ukruszenia biegunów.

Samodzielna wymiana akumulatora – o czym należy pamiętać?

Decydując się na samodzielną wymianę akumulatora musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że:

• akumulator jest urządzeniem stosunkowo ciężkim, stąd podczas wyciągania go musimy być gotowi na większy wysiłek fizyczny i robić to bardzo ostrożnie;

• odcięcie zasilania w nowoczesnych samochodach może skutkować różnego rodzaju problemami z elektroniką, stąd przed przystąpieniem do wymiany akumulatora warto sprawdzić, jak konkretny model auta, w posiadaniu którego jesteśmy, może na nie zareagować;

• przed zakupem nowego akumulatora pamiętajmy, aby miał on parametry odpowiadające wymaganiom naszego samochodu, w tym odpowiednią pojemność, rozmiar oraz sposób mocowania. TUTAJ przeczytasz o tym na co zwrócić uwagę przy zakupie akumulatora;

• starego akumulatora nie wolno wyrzucać do śmieci! Najczęściej oddajemy go w sklepie, w którym kupujemy nowe urządzenie.
Właściciele nowoczesnych samochodów wyposażonych w wiele systemów elektronicznych muszą również pamiętać, że w wielu z nich samodzielna wymiana akumulatora nie jest w ogóle możliwa, gdyż może wymagać wykorzystywania specjalistycznych urządzeń diagnostycznych. W takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z usług warsztatu.

Wymiana akumulatora w serwisie

Wymiana akumulatora w warsztacie to rozwiązanie nie tylko dla posiadaczy nowoczesnych samochodów, którzy nie mają innego wyjścia, jak zlecić ją specjalistom, lecz również dla wszystkich kierowców, którzy z jakiś powodów nie chcą bądź nie mogą przeprowadzić jej samodzielnie.

W naszym warsztacie zajmujemy się wymianami akumulatorów i zachęcamy wszystkich, którzy stanęli w obliczu konieczności przeprowadzenia takiej wymiany, do skorzystania z naszych usług. Z pewnością jest to opcja bardziej komfortowa niż samodzielne próby wymontowywania starego oraz montowania nowego akumulatora, szczególnie w przypadku kierowców, którzy nie mają w tym zakresie zbyt dużego doświadczenia. Z naszą pomocą cała procedura przebiega sprawnie i bezpiecznie, a nasi klienci oszczędzają czas i nie muszą się niczym martwić. Dane kontaktowe można znaleźć TUTAJ.