fbpx

Jakie narzędzia zabrać do samochodu na wypadek niespodziewanej awarii, czyli niezbędnik kierowcy!

niezbędnik kierowcy

niezbędnik kierowcy

Niespodziewana awaria samochodu to nic przyjemnego – szczególnie wtedy, gdy jesteśmy w długiej trasie czy poza miastem. Dlatego właśnie zawsze warto mieć przy sobie odpowiednie narzędzia, dzięki którym zredukujemy płynący z tego typu problemów stres i szybko poradzimy sobie z usterką. Sprawdźmy więc, co należy mieć zawsze w samochodzie, czyli jaki jest niezbędnik kierowcy!

Niezbędnik kierowcy – narzędzia, które warto wozić w aucie:

Każdy rozsądny kierowca powinien mieć w swoim samochodzie (niezależnie od okoliczności oraz długości trasy, w jaką wyjeżdża) podręczny zestaw narzędzi, dzięki którym będzie mógł poradzić sobie z drobnymi naprawami. Usterki zdarzają się przecież nawet najlepszym kierowcom, i to o różnych porach dnia i nocy.
I tak, w samochodzie powinniśmy mieć np. mały nóż lub scyzoryk, wkrętaki (najlepiej płaski i krzyżakowy, w standardowych rozmiarach), klucze płaskie (w standardowych rozmiarach), szczypce oraz kombinerki. Pamiętajmy, by wybierać jedynie narzędzia wysokiej jakości. Choć jednorazowy koszt, jaki będziemy musieli ponieść w związku z ich zakupem, może być dość duży, to jednak warto mieć na względzie, że jest to tylko wydatek jednorazowy, a korzyści płynące z posiadania takiego zestawu mogą być długofalowe. Odpowiedni zestaw narzędziowy pozwoli nam oszczędzić sobie wielu kłopotów podczas ewentualnych napraw w trasie.

Dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie taśmy izolacyjnej. Jak pewnie wielu kierowców wie, ma ona naprawdę wiele różnorodnych zastosowań. Ponadto przy wymianie opony przyda się nam lewarek. A przy różnego rodzaju naprawach sprawdzą się też dobrej jakości rękawice robocze. Dzięki nim nie tylko zachowamy czyste ręce, lecz unikniemy również ewentualnych zranień czy poparzeń, na które jesteśmy narażeni szczególnie wtedy, gdy nie mamy zbyt dużego doświadczenia w pracy „pod maską”.

Niezbędnik kierowcy na problemy z akumulatorem:

W bagażniku warto mieć również prostownik oraz kable, dzięki którym podłączymy nasz akumulator do akumulatora innego samochodu, aby go naładować. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy będziemy ich potrzebować.

Co jeszcze należy zawsze mieć w samochodzie?

W przypadku awarii mogą nam być potrzebne nie tylko narzędzia, dzięki którym się z nią uporamy (prowizorycznie lub na stałe, w zależności od rodzaju awarii oraz naszych kompetencji i znajomości tematu), lecz też zupełnie inne przedmioty. Jednym z nich jest np. gaśnica. Warto pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku, jej posiadanie w samochodzie jest konieczne, tj. wymagane przez polskie prawo. Gaśnica powinna znajdować się w takim miejscu, aby była łatwo dostępna, a także zawierać minimum 1 kilogram środka gaszącego. Gaśnice poddaje się każdego roku przeglądom.

W przypadku awarii przyda się również trójkąt ostrzegawczy (koniecznie ze znakiem homologacji). Dzięki niemu zasygnalizujemy innym kierowcom, że mamy problem z samochodem i zapewnimy sobie bezpieczeństwo na drodze. Posiadanie trójkąta jest, tak jak posiadanie gaśnicy, wymagane przez prawo.

W aucie dobrze jest mieć również latarkę. Dzięki której łatwiej poradzimy sobie z naprawianiem usterek czy nawet wymianą koła wieczorem lub nocą. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tzw. czołówki, czyli latarki zakładanej na czoło, dzięki której będziemy mieli wolne ręce. Dobrym pomysłem jest również wożenie ze sobą kamizelki odblaskowej. Dzięki której będziemy lepiej widoczni dla innych kierowców podczas naprawiania auta czy nawet ustawiania trójkąta.

Dla zachowania bezpieczeństwa na drodze bardzo ważne są również działające światła samochodu. Dlatego właśnie dobrze jest mieć przy sobie komplet żarówek na wypadek przepalenia się jednej z tych zamontowanych w samochodzie.

Nasz mobilny warsztat samochodowy bardzo często wzywany jest przez Kierowców, u których należy wymienić żarówkę lub koło na drodze. Oczywiście w takich sytuacjach zarówno pomoc drogowa jak i mobilny warsztat służy pomocą i mechanicy w szybkim czasie naprawiają usterkę na drodze lub pod domem Klienta. Jednak tego typu problemy Kierowcy są w stanie naprawić również samodzielnie pod warunkiem, że posiadają odpowiednie wyposażenie w aucie. Warto zatem zaopatrzyć się w niezbędnik kierowcy.