Jak przewozić zwierzę w samochodzie?
Kodeks drogowy nie precyzuje, w jaki sposób należy przewozić zwierzęta, a w jaki sposób robić tego nie można. Mimo tego w art. 60. kierowcy zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Jak interpretować ów zakaz w kontekście przewożenia w samochodzie zwierząt? Na co zwracać uwagę? Kiedy przewożenie w samochodzie zwierzęcia może być uznane za nieodpowiednie używanie pojazdu? Jak przewozić zwierzę w samochodzie?
Transport zwierząt – bezpieczny, czyli jaki?
Każdy kierowca powinien pamiętać przede wszystkim o tym, że przewożone przez niego zwierzę nie może ograniczać jego pola widzenia oraz możliwości ruchu. Zdaje się, że są to dwie podstawowe wytyczne. Zarówno ograniczona widoczność jak i ograniczony dostęp do pedałów czy kierownicy stanowią bowiem poważne zagrożenie. Kierowca musi więc bacznie obserwować to, co dzieje się na drodze, a także mieć pełne panowanie nad samochodem, w tym możliwość natychmiastowego hamowania etc.
Czy przewożone w samochodzie zwierzęta mogą ograniczać widoczność i utrudniać lub uniemożliwiać sprawne prowadzenie pojazdu? Z pewnością tak. Dlatego właśnie należy pamiętać, że nie mogą one swobodnie poruszać się po wnętrzu samochodu. Nie trudno wyobrazić sobie na przykład sytuację, w której ciekawski kot czy mały pies wchodzi kierowcy pod nogi, ograniczając jego dostęp do pedałów. Koty oraz małe psy należy więc przewozić w transporterach – najlepiej ustawionych na podłodze. Dzięki temu w przypadku wypadku czy nawet nagłego hamowania transporter nie wpadnie na przednią szybę. Takie ustawienie transportera zapewnia więc bezpieczeństwo również naszemu pupilowi. Jeśli mimo wszystko chcemy ustawić transporter na siedzeniu, koniecznie przypnijmy go do niego pasami. Absolutnie niewskazane jest ustawianie go pod tylną szybą.
Duże psy, czyli takie, których nie da się przewozić w transporterze, powinno się przypinać specjalnymi pasami do siedzeń. Tu znów, unieruchomienie pupila przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo pasażerów, lecz również jego samego. Na rynku dostępne są również szerokie maty, które układa się na tylnych siedzeniach. One również w dużej mierze ograniczają możliwości przemieszczanie się psa po samochodzie oraz chronią go przed upadkiem.
Przewożenie zwierząt w bagażniku
Przewożenie zwierząt w bagażniku może wydawać się bardzo wygodne, niemniej należy pamiętać, że można to robić jedynie wtedy, gdy zwierzę będzie mieć w nim odpowiednio duży dostęp do świeżego powietrza. Na przykład wtedy, gdy bagażnik oddziela od kabiny jedynie kratka. W innych przypadkach wkładanie naszych ulubieńców do bagażnika nie jest zbyt dobrym pomysłem. Warto również pamiętać, że znajdujące się w bagażniku zwierzę nie jest tak bezpieczne jak to, które przypięto do siedzenia odpowiednimi pasami. W razie wypadku czy nagłego hamowania może stać mu się krzywda.
Mandat za nieprawidłowe przewożenie zwierząt?
Przewożąc w samochodzie zwierzęta należy liczyć się z tym, że jeśli robimy to w nieodpowiedni sposób, policjant może wypisać nam mandat. Tak więc, choć polskie prawodawstwo nie uwzględnia dokładnych wytycznych dotyczących transportu zwierząt domowych, jeśli będzie on stanowił (choćby potencjalne) zagrożenie na drodze, będziemy narażeni na tego typu konsekwencje.
Zwierzę w samochodzie niewątpliwie może przyczynić się do kolizji na drodze. To z kolei skutkować będzie koniecznością wezwania lawety lub pomocy drogowej. Kierowcy, którzy chcą uniknąć holowaniem samochodu do warsztatu mogą wezwać na miejsce mobilny warsztat i poprosić o naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia. Oczywiście takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas kierowcy (o ile auto nie ulegnie dużemu zniszczeniu blacharskiemu, które uniemożliwi dalszą podróż). Jedno jest pewne – chcąc uniknąć konieczności wzywania lawety lub mechanika w skutek kolizji spowodowanej własnym zwierzęciem – warto odpowiednio zabezpieczyć pupila w trakcie jazdy.