Ciśnienie w oponach a bezpieczeństwo jazdy
Prawidłowe ciśnienie w oponach to jeden z najważniejszych czynników przekładających się na wygodną i bezpieczną jazdę. Dlatego w przypadku opon maksymalnie pięcioletnich zaleca się, aby kontrolować je przynajmniej raz w miesiącu. Ciśnienie w starszych oponach powinno się mierzyć jeszcze częściej. Systematyczność jest w tym przypadku absolutnie kluczowa. Jak się bowiem okazuje, odchylenia od prawidłowych wartości ciśnienia dla danych opon mogą stać się przyczyną poważnych problemów, a nawet tragedii na drodze…
Ciśnienie maksymalne i ciśnienie optymalne
Ciśnienie maksymalne i minimalne z pewnością nie są wartościami optymalnym, tj. takimi, które powinny być utrzymywane dla uzyskania najlepszych efektów i najbezpieczniejszej jazdy. Informacji na ten temat nie znajdziemy jednak na samej oponie. Niemniej całkiem łatwo dowiedzieć się, ile wynosi wartość maksymalna i minimalna. Wystarczy bowiem skontaktować się z dilerem marki naszego samochodu czy serwisem wymiany opon. Standardowo przyjmuje się, że optymalne ciśnienie dla opon większości samochodów wynosi 2,2 bara (220 kPa). Stąd jeśli z jakiś powodów nie posiadamy informacji o wartościach optymalnych , możemy trzymać się tej ogólnej wytycznej.
Jak mierzyć ciśnienie w oponach?
Najprostszym sposobem na zmierzenie ciśnienia w oponach jest wykorzystanie zwykłego ciśnieniomierza. Przykładamy urządzenie do wentyla, a następnie odczytujemy wynik. Pamiętajmy jednak, by mierzyć ciśnienie jedynie wtedy, gdy opony są zimne. Jeśli wynik jest za niski, musimy udać się na stację paliw, gdzie przy pomocy kompresora wyrównamy ciśnienie do odpowiedniego poziomu. Możemy też poprosić o pomoc mechanika.
Jak rozpoznać nieprawidłowe ciśnienie w oponach?
Mierzenie ciśnienia to jedna sprawa, obserwowanie ewentualnych zmian sugerujących, że jest ono nieprawidłowe, druga. Należy pamiętać, że nieprawidłowe ciśnienie w oponach przekłada się m.in. na nierównomierne zużycie bieżnika. Jeśli ciśnienie jest za niskie, wówczas niszczą się boki opony, a jeśli za wysokie – wyciera się środkowa część bieżnika. Zwiększa się również zużycie paliwa. Jeśli zauważymy tego typu problemy, a przy okazji od dawna nie mierzyliśmy ciśnienia w oponach naszego samochodu, to powinniśmy jak najszybciej nadrobić zaległości.
Dlaczego tak ważne jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach?
Nieprawidłowe ciśnienie w oponach powoduje głośną jazdę i nierównomierne zużywanie się bieżnika, a także skraca żywotność opony i sprawia, że nasz samochód zużywa więcej paliwa. Tak więc, krótko mówiąc, przekłada się ono negatywnie na komfort jazdy oraz generuje dodatkowe koszty związane z użytkowaniem samochodu. To jednak nie wszystko! Jazda na oponach, których ciśnienie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, stanowi zagrożenie tak dla nas, jak i innych użytkowników drogi. Opony te mają bowiem zdecydowanie gorszą przyczepność i łatwo ulegają uszkodzeniom wskutek nadmiernego nagrzewania się, które może doprowadzić nawet do eksplozji opony (potencjalnie tragiczne konsekwencje takiego zdarzenia są dość łatwe do przewidzenia…). Tym samym systematyczne mierzenie ciśnienia w oponach oraz dbanie o to, aby zawsze miało ono odpowiedni poziom, jest niezwykle istotne.
Nasza pomoc drogowa i mobilny warsztat samochodowy niezwykle często wzywane są przez warszawskich Kierowców do pomocy przy np. wymianie opony na drodze, która uległa zniszczeniu podczas jazdy. Nieodpowiednie ciśnienie w kołach może skutkować także wejściem w poślizg i kolizją na drodze, po której należy wezwać lawetę i odholować pojazd, a następnie przeprowadzić mniej lub bardziej skomplikowaną naprawę mechaniczną, elektryczną i blacharsko-lakierniczą.