fbpx

Zatankowałeś złe paliwo? Sprawdź co zrobić!

Tankowanie pojazdu to rutynowa czynność, która z reguły przebiega pomyślnie. Otwieranie wlewu paliwa, wybór odpowiedniego „pistoletu”, procedura nalewania oleju napędowego lub benzyny do baku i zakręcanie korka to czynności niezwykle często powtarzające się wśród kierowców. Być może właśnie ta monotonia prowadzi do niezwykle częstych pomyłek przy tankowaniu.

Zatankowanie złym paliwem samochodu przytrafia się najczęściej w sytuacji korzystania z cudzego auta lub tankowania pojazdu służbowego czy też wypożyczonego. Nie jest to jednak regułą, bowiem nawet do własnego samochodu poprzez chwilę roztargnienia możemy wlać benzynę zamiast diesla lub odwrotnie. Co zatem zrobić, kiedy niewłaściwie paliwo znajdzie się w baku Twojego auta?

Zatankowałeś złe paliwo? Co dalej?

Istnieją cztery rodzaje pomyłek związanych z zatankowaniem niewłaściwego paliwa do baku:

1. Benzyna wlana do diesla bez odpalania silnika

2. Benzyna wlana do diesla i jazda autem dającym oznaki usterki

3. Diesel zamiast benzyny bez odpalania silnika

4. Diesel zamiast benzyny i jazda autem dającym oznaki usterki

Pomyłka związana z nalaniem diesla do auta zasilanego benzyną zdarza się zdecydowanie rzadziej. Wynika to z faktu, iż w autach benzynowych wlew paliwa jest często mniejszy niż pistolet od dystrybutora z dieslem. Przed pomyłką związaną z wlaniem złego paliwa chroni nas zatem w tym wypadu wielkość samego wlewu, do którego pistolet z dieslem może się zwyczajnie nie zmieścić.

Złe paliwo w baku auta zasilanego dieslem to sytuacja przytrafiająca się zdecydowanie częściej. W tym wypadku pistolet od dystrybutora z benzyną mieści się w każdym wlewie, a co za tym idzie prościej o pomyłkę. Benzyna w dieslu nie musi jednak wyrządzić poważniejszej szkody. Dlaczego? Wszystko zależy od technologii użytej do produkcji jednostki napędowej. Dla silników wysokoprężnych starego typu domieszka benzyny (około 5-10%) może nie stanowić żadnego problemu. W takim wypadku najczęściej wystarczy zalać bak do pełna ropą, a silnik powinien wypalić niechcianą benzynę. Jeżeli jednak silnik naszego pojazdu wyposażony jest w pompowtryskiwacze lub technologię common rail sytuacja staje się znacznie bardziej skomplikowana. Przy tego typu rozwiązaniach ropa smaruje układ wtryskowy, dlatego też odpalenie auta na źle zatankowanym paliwie może spowodować znaczący wzrost kosztów naprawy.

Co zrobić gdy zatankujesz niewłaściwe paliwo?

Wlanie diesla do auta zasilanego benzyną:

– wypompowanie zawartości baku (źle zatankowanego paliwa)

– przepłukanie układu paliwowego

– wymiana filtru paliwa

– wymiana świec zapłonowych

Wlanie benzyny do auta zasilanego dieslem:

– wypompowanie źle zatankowanego paliwa z baku

– wymiana filtru paliwa

– przepłukanie przewodów

– przepłukanie wtryskiwaczy

Niekiedy po przejechaniu dłuższego odcinka na błędnie zatankowanym paliwie może być konieczna wymiana instalacji wtryskowej, wymiana pompy wysokiego ciśnienia a nawet silnika (w przypadku jego zatarcia). Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko.

Przydarzyło Ci się złe tankowanie paliwa? Pomyliłeś dystrybutory? Nalałeś diesla zamiast benzyny lub odwrotnie?

Jeżeli właśnie zorientowałeś się, że źle zatankowałeś paliwo w swoim aucie – konieczne będzie spuszczanie paliwa z baku! Wyłącz silnik i zadzwoń pod numer kontaktowy: 697-598-149. Specjaliści z Besthol przyjadą na miejsce zdarzenia, spuszczą źle zatankowane paliwo z baku (osuszanie baku) i wykonają resztę niezbędnych czynności na miejscu, abyś mógł ruszyć w dalszą podróż bez konieczności holowania samochodu.

Zatankowałeś złe paliwo? Pomoc drogowa w Warszawie – tel. 697-598-149