fbpx

Wymiana skrzyni biegów na przykładzie Porsche Cayenne

wymiana skrzyni biegów na warsztacie samochodowym besthol

Automatyczne skrzynie biegów mają swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi cenią sobie komfort jazdy bez konieczności „wachlowania” drążkiem zmiany biegów. Drudzy uważają, że automatyczna skrzynia biegów odbiera całą przyjemność z jazdy i niepotrzebnie „myśli za kierowcę”. Mimo wszystko automatyczne skrzynie biegów zdobywają coraz większą popularność i często są montowane w nowych autach w standardzie. A jak to bywa z wymianą skrzyni biegów? Czy wymiana skrzyni biegów przebiega tak samo przy automacie i manualu

Wymiana skrzyni biegów – automatyczna / manualna

Niezależnie od tego, czy auto ma automatyczną czy manualną skrzynię biegów – w każdym aucie skrzynia biegów może się zepsuć i konieczna będzie jej naprawa lub wymiana. Trudno jest jednoznacznie wskazać czy częściej psują się skrzynie manualne czy automatyczne. Tutaj znaczenie ma sposób eksploatacji, ilość przejechanych kilometrów i okresowe serwisowanie skrzyni, czyli np. wymiana oleju na czas.

Wymiana automatycznej skrzyni biegów jest bardziej skomplikowana niż wymiana skrzyni manualnej, dlatego też zajmuje więcej czasu i zazwyczaj jest droższa. Automat posiada dużo elektroniki i części elektrohydraulicznych, w tym konwertery, sprzęgiełka, zawory, pasy, koła zębate itd. Ponadto przy procedurze wymiany automatycznej skrzyni biegów mechanik musi wymienić olej i filtr, które nie należą do najtańszych oraz zaadoptować skrzynię biegów.

Ważne jest również to, że często, aby w ogóle wymienić olej w skrzyni biegów warsztat samochodowy musi posiadać specjalne urządzenie do tzw. automatycznej wymiany oleju. Zatem nie każdy serwis jest w stanie wykonać wymianę skrzyni biegów.

wymiana skrzyni biegów na warsztacie samochodowym besthol

Ile czasu zajmuje wymiana skrzyni biegów?

Wymiany skrzyni biegów (zarówno automatycznej jak i manualnej) waha się od 1 do 2 dni roboczych w zależności od auta.

Czy lepiej naprawić skrzynię biegów czy wymienić na inną?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeżeli skrzynia biegów uległa awarii w takim modelu auta, w którym skrzynie ogólnie uważane są za trwałe i bezawaryjne – wówczas można pomyśleć o wymianie skrzyni na przekładnię z demontażu (tzn. używaną). Mamy wówczas niewielkie ryzyko zakupu używanej skrzyni, która będzie posiadać podobną usterkę do naszej. Jeżeli natomiast dysponujemy autem, w którym notorycznie występują typowe usterki skrzyni biegów dla danego modelu to lepszym rozwiązaniem będzie naprawa awarii i regeneracja skrzyni biegów niż wymiana skrzyni na używaną. Może się bowiem okazać, że kupimy skrzynię biegów zepsutą tak samo jak ta, której musimy się pozbyć, albo że podobna usterka pojawi się wkrótce.

Sprzedawcy używanych części przekazują kupującym tzw. „gwarancję rozruchową”, co oznacza, że w przypadku wady zakupionej części będzie można ją zwrócić i odzyskać własne pieniądze. Warto jednak zaznaczyć, że to, czy zakupiona, używana skrzynia biegów jest sprawna będzie można określić dopiero po jej zamontowaniu do auta. Zatem w przypadku jej niesprawności sprzedawca zwróci koszty zakupu, jednak nie zwróci kosztów montażu i demontażu tej skrzyni w warsztacie, kosztów zalanego oleju i filtra oraz kosztu transportu części. Dlatego też w kwestii wymiany lub regeneracji skrzyni biegów o radę warto zapytać mechanika w warsztacie samochodowym.

wymiana skrzyni biegów na warsztacie samochodowym besthol

Wymiana skrzyni biegów w Besthol na przykładzie Porsche Cayenne

W Besthol wykonujemy wymiany automatycznych i manualnych skrzyni biegów. Przykładem jest przedstawiona na zdjęciach wymiana skrzyni biegów w Porsche Cayenne. W tym przypadku Klient poprosił o wymianę skrzyni biegów na używaną.

wymiana skrzyni biegów na warsztacie samochodowym besthol

W razie awarii skrzyni biegów zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Udzielimy wskazówek w sprawie naprawy skrzyni, przedstawimy wycenę i wykonamy profesjonalną wymianę – w oparciu o wskazania producenta danego auta.

Kontakt do nas znajduje się TUTAJ
Opinie na temat usług w Besthol znajdują się TUTAJ

wymiana skrzyni biegów na warsztacie samochodowym besthol