fbpx

Jak usunąć wilgoć z samochodu?

wilgoć w samochodzie

wilgoć w samochodzie

Zaparowane szyby, czyli to, z czym sezonowo walczy większość kierowców, to tylko jeden z objawów utrzymywania się nadmiernej wilgoci w samochodzie. Takie zjawisko w pewnych okresach roku jest bardzo powszechne i nie wskazuje na problemy mechaniczne. Jednak utrzymująca się zbyt długo wilgoć może z czasem doprowadzić do poważniejszych kłopotów. Warto więc dokładnie poznać jej objawy, a także metody, dzięki którym można się jej pozbyć.

Wilgoć w samochodzie – zaparowane szyby

Zaparowane szyby są powszechnym problemem dla kierowców, a mimo to problem ten bywa często bagatelizowany. Zaparowane szyby, ograniczając widoczność, stanowią poważne zagrożenie i mogą pośrednio doprowadzić nawet do stłuczki czy wypadku.

Najpopularniejszą metodą radzenia sobie z przejściową różnicą temperatur wewnątrz auta, która to prowadzi do osadzania się na szybach pary, jest oczywiście skierowanie na konkretną szybę zimnego nadmuchu powietrza. Jest to sposób dość skuteczny, lecz jego stosowanie zimą, z pewnością nie jest zbyt komfortowe.

Sól, ryż i… żwirek do kociej kuwety – walka z wilgocią w samochodzie

Niektórzy kierowcy wykorzystują do walki z utrzymującą się w samochodzie wilgocią sypkie artykuły, które charakteryzują się dobrym wchłanianiem czy wiązaniem wody. Należą do nich m.in. sól, ryż, a nawet żwirek, którym wypełnia się kocie kuwety. Pudełko, do których wsypany został któryś z tych produktów, należy umieścić w „strategicznym” miejscu, np. na desce rozdzielczej. Efekty płynące z zastosowania tej dość nietypowej metody są oczywiście zależne od objętości naszego wybranego „pochłaniacza wilgoci”. Nie jest to jednak, co należy przyznać, najbardziej elegancka metoda radzenia sobie z wilgocią w samochodzie. Szczególnie jeżeli problemem są tylko zaparowane szyby. Co więcej, wystarczy chwila nieuwagi, a zawartość pudełka w mgnieniu oka się wysypie…

Preparaty zapobiegające osadzaniu się pary na szybach

Bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku problemu z nadmiernym osadzaniem się pary na szybach jest zastosowanie jednego z wielu zapobiegających temu zjawisku preparatów. Takie preparaty nie są drogie i nie powodują ograniczenia czy innych problemów z widzeniem, niemniej ich regularne nakładanie może wiązać się już z dość dużymi wydatkami.

Warto również pamiętać, że w przypadku stosowania wspomnianych preparatów bardzo ważne jest regularne mycie szyb – od wewnątrz. Dlaczego? Dlatego, że na brudnej szybie para osadza się zdecydowanie szybciej niż na szybie czystej, a więc i skuteczność preparatów będzie przez ów brud zdecydowanie ograniczona.

Inne objawy utrzymywania się w samochodzie wilgoci

Poza osadzaniem się pary na szybach, do objawów wilgoci w samochodzie należą m.in. zapach stęchlizny, wilgotna tapicerka i pojawiające się na niej plamy. Jeśli zaobserwujemy takie zmiany, powinna się nam zapalić tzw. czerwona lampka – coś jest z samochodem nie tak. Utrzymująca się wewnątrz auta wilgoć oznacza nieszczelną kabinę. Przyczyną problemu mogą być więc wszelkiego rodzaju uszczelki, a raczej ich zużycie czy nieodpowiednie dopasowanie; przy szybach, drzwiach, od klapy bagażnika etc. Woda może się dostawać do auta również wskutek defektów systemu wentylacji.

Jeżeli wilgoć w samochodzie dopiero co się pojawiła, można liczyć na to, że to jeden z tych problemów, które łatwo wykryć i tanio, szczególnie jeśli jego przyczyną są uszczelki, naprawić. Jeżeli wilgoć się utrzymuje, problem może być poważniejszy, gdyż może świadczyć o tym, że woda dostaje się przez skorodowane elementy konstrukcyjne, np. przez podłogę. Żeby to stwierdzić, należy zdemontować dywaniki, a czasem i całą tapicerkę, a następnie uważnie przejrzeć elementy, które są podatne na rdzewienie (jak np. progi).

Podsumowanie

Same objawy utrzymywania się w samochodzie wilgoci można usunąć w dość prosty sposób – pomocne będzie wszystko to, co pochłania wilgoć, a więc tak koci żwirek, jak i profesjonalne preparaty. Jeżeli takie zabiegi nie pomagają, należy skontaktować się z mechanikiem i zlokalizować źródło wilgoci już z jego pomocą – czasem zajrzenie pod maskę czy podniesienie auta na podnośniku wystarczy, by zdiagnozować problem, niemniej w granicznych przypadkach trzeba niestety samochód rozbierać, aż do skutku.

Zapraszamy do współpracy

Ekipa Besthol