wymiana oleju i filtra oleju
Olej silnikowy jest środkiem smarnym. To dzięki niemu silnik chroniony jest przed zatarciem. Jednak wraz z upływem czasu właściwości oleju tracą na jakości. Olej przestaje spełniać swoją funkcję, a części silnika stają się narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego też regularna wymiana jest zwyczajnie konieczna. Przejdźmy zatem do filtra oleju. Zadaniem filtra jest zatrzymywanie zanieczyszczeń. W związku z tym oczywistym jest, że filtr zwyczajnie się zużywa. W momencie gdy filtr przestanie spełniać swoją rolę, do silnika zaczną trafiać m.in. włókna syntetyczne, piasek czy tworzywa sztuczne, które pomimo swoich niemalże mikroskopijnych rozmiarów z czasem mogą ów silnik zniszczyć.
Podsumowując: zarówno olej silnikowy jak i filtr oleju są elementami eksploatacyjnymi w aucie i należy pilnować systematycznej ich wymiany.
Szacuje się, że olej oraz filtr oleju należy wymieniać raz w roku (lub po przejechaniu około 10-15 tysięcy kilometrów). Niemniej, wszystko zależy tu tak naprawdę od czynników indywidualnych, w tym m.in. od kondycji i stanu silnika, od jakości stosowanego paliwa, a nawet stylu jazdy danego kierowcy.
Przed rozpoczęciem wymiany oleju oraz filtra oleju musimy zakupić (bądź przygotować):
Warto również pamiętać, że w przypadku niektórych modeli samochodów konieczne będzie zastosowanie specjalnych narzędzi, niezbędnych do zdjęcia osłon.
Aby wymienić olej oraz filtr, potrzebować będziemy również, co jasne, nowego oleju oraz nowego filtra. Przy ich wyborze należy kierować się zaleceniami producenta. Jeśli jednak z jakiś powodów zakup nowego oleju będzie dla nas problematyczny, pamiętajmy, by brać pod uwagę jego właściwości oraz normy jakościowe. Powinny one zgadzać się z tym, co odnotowane zostało w naszej książce serwisowej. Nowy olej i filtr oleju kupić można np. TUTAJ lub TUTAJ.
Przed rozpoczęciem wymiany należy trochę rozgrzać silnik, co przyspieszy usuwanie starego oleju, a następnie wjechać do garażu z kanałem lub na podnośnik, dzięki czemu będziemy mieć łatwiejszy dostęp do podwozia. Następnie:
Pamiętajmy, by precyzyjnie odnotować datę wymiany oraz rodzaj wykorzystanego oleju (najlepiej wraz z przebiegiem samochodu). Stary, zużyty olej należy oddać do zakładu utylizacyjnego.
Samodzielna wymiana oleju oraz filtra oleju nie jest zadaniem trudnym, szczególnie dla kierowców, którzy mają już w tym zakresie jakieś doświadczenie. Warto jednak pamiętać, że można zlecić jej przeprowadzenie specjalistom, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że cały proces zostanie zrealizowany bez najmniejszych nawet pomyłek, co z pewnością oszczędzi nam wiele stresu.
Zachęcamy kierowców stojących w obliczu konieczności wymiany oleju oraz filtra oleju do kontaktu. TUTAJ znaleźć można adres naszego warsztatu oraz numer telefonu.
Nie pracujemy całodobowo do odwołania.
Warsztat samochodowy:
pon. – pt. 9:00 – 17:00
sob. – niedz. nieczynne
Pomoc drogowa:
11:00 – 23:00