besthol wymiana tarcz i klocków warszawa
Jak samodzielnie wymienić klocki hamulcowe i tarcze?
6 sierpnia 2018
wymiana płynu hamulcowego besthol warszawa
Jak samodzielnie wymienić płyn hamulcowy?
20 sierpnia 2018

Jak samodzielnie wymienić olej i filtr oleju?

wymiana oleju i filtra oleju besthol warsztat samochodowy warszawa

wymiana oleju i filtra oleju besthol warsztat samochodowy warszawa

Do czynności niezwykle ważnych dla prawidłowego działania samochodu należy m.in. regularne wymienianie oleju oraz filtra oleju. Choć jest to dość łatwe, dzięki czemu możemy zrobić to samodzielnie, pamiętajmy o przestrzeganiu kolejności podejmowanych działań.

Dlaczego regularna wymiana oleju i filtra jest tak ważna?

Regularne wymiany oleju są niezwykle ważne dlatego, że podczas eksploatacji silnika traci on, z czasem, swoje właściwości, wskutek czego przestaje spełniać swoją funkcję środka smarnego, a części silnika, które miał chronić, stają się narażone na różnego rodzaju uszkodzenia.

Podczas gdy olej zużywa się (lub, inaczej rzecz ujmując, starzeje), na filtrze osadzają się zanieczyszczenia. Jego zadaniem jest ich zatrzymywanie, a więc, gdy przestanie działać, do silnika zaczną trafiać m.in. włókna syntetyczne, piasek czy tworzywa sztuczne, które pomimo swoich niemalże mikroskopijnych rozmiarów z czasem mogą ów silnik zniszczyć.

Częstotliwość wymiany oleju i filtra oleju

Szacuje się, że olej oraz filtr oleju należy wymieniać raz w roku (lub po przejechaniu około 10-15 tysięcy kilometrów). Niemniej, wszystko zależy tu tak naprawdę od czynników indywidualnych, w tym m.in. od kondycji i stanu silnika, od jakości stosowanego paliwa, a nawet stylu jazdy danego kierowcy.

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do samodzielnej wymiany oleju oraz filtru oleju?

Przed rozpoczęciem wymiany oleju oraz filtra oleju musimy zakupić (bądź przygotować):

 • klucz nasadowy;
 • klucz do filtra oleju;
 • pojemnik na stary olej;
 • ręczniki papierowe;
 • gumowe rękawiczki;
 • podnośnik.

Warto również pamiętać, że w przypadku niektórych modeli samochodów konieczne będzie też zastosowanie specjalnych narzędzi niezbędnych do zdjęcia osłon.

Aby wymienić olej oraz filtr, potrzebować będziemy również, co jasne, nowego oleju oraz nowego filtra. Przy ich wyborze należy kierować się zaleceniami producenta. Jeśli jednak z jakiś powodów zakup nowego oleju będzie dla nas problematyczny, pamiętajmy, by brać pod uwagę jego właściwości oraz normy jakościowe. Powinny one zgadzać się z tym, co odnotowane zostało w naszej książce serwisowej.

Samodzielna wymiana oleju i filtra oleju krok po kroku

Przed rozpoczęciem wymiany należy trochę rozgrzać silnik, co przyspieszy usuwanie starego oleju, a następnie wjechać do garażu z kanałem lub na podnośnik, dzięki czemu będziemy mieć łatwiejszy dostęp do podwozia. Następnie:

 1. wyłączamy silnik;
 2. w gumowych rękawiczkach otwieramy maskę i odkręcamy korek wlewu oleju (znajduje się w górnej części silnika), co ułatwi usuwanie starego oleju;
 3. podkładamy pojemnik pod filtr oleju i demontujemy go przy wykorzystaniu odpowiedniego klucza;
 4. pod korek spustowy podkładamy pojemnik i odkręcamy go (przy użyciu odpowiedniego klucza), a następnie ściągamy szybkim, pewnym ruchem (przez pewien czas będziemy musieli przytrzymywać pojemnik blisko spustu, pod odpowiednim kątem, aby uniknąć zabrudzeń);
 5. oprócz samego filtra, usuwamy również starą uszczelkę;
 6. czyścimy miejsce mocowania starego filtra papierowym ręcznikiem;
 7. nową uszczelkę filtra smarujemy delikatnie olejem i dokręcamy nowy filtr (jeżeli filtr oleju jest metalową puszką, to należy go mocno dokręcić ręką bez użycia klucza, natomiast jeżeli filtr oleju to wkład, który zamykany jest pod plastikową puszką, to na puszce zaznaczony jest moment dokręcania – zazwyczaj to 20 nM);
 8. czyścimy spust oraz korek spustowy, a potem wkręcamy go (tu również warto przy okazji wymienić uszczelkę);
 9. przez górny otwór wlewamy nowy olej (wlewamy tyle oleju, aby bagnet wskazywał max)
 10. uruchamiamy na kilka minut silnik (powinien pracować na wolnych obrotach);
 11. wyłączamy silnik i czekamy około 10 minut, po upłynięciu których ponownie sprawdzamy poziom oleju (będzie troszkę niższy, gdyż filtr zdążył już zassać trochę oleju);
 12. uzupełniamy olej aby był między znacznikami minimum – maximum na bagnecie
 13. sprawdzamy, czy dokręciliśmy wszystkie elementy odpowiednio mocno (jeśli nie, odnajdziemy wycieki oleju).

Pamiętajmy, by precyzyjnie odnotować datę wymiany oraz rodzaj wykorzystanego oleju (najlepiej wraz z przebiegiem samochodu). Stary, zużyty olej należy oddać do zakładu utylizacyjnego.

Czy samodzielna wymiana oleju i filtra jest zalecana?

Samodzielna wymiana oleju oraz filtra oleju nie jest zadaniem trudnym, szczególnie dla kierowców, którzy mają już w tym zakresie jakieś doświadczenie. Warto jednak pamiętać, że można zlecić jej przeprowadzenie specjalistom, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że cały proces zostanie zrealizowany bez najmniejszych nawet pomyłek, co z pewnością oszczędzi nam wiele stresu.

Zachęcamy kierowców stojących w obliczu konieczności wymiany oleju oraz filtra oleju do kontaktu!