fbpx

Jak samodzielnie usunąć drobne rysy i zadrapania na lakierze samochodu?

rysy i zadrapania na lakierze

rysy i zadrapania na lakierze

Choć każdy kierowca stara się uniknąć rys na lakierze samochodu, to niekiedy zdarza się, że nawet pomimo wkładanej w użytkowanie auta troski i uwagi, w pewnym momencie dostrzega na pojeździe drobne (lecz nieestetyczne) zadrapania. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli jesteśmy ostrożnymi i dobrymi kierowcami, to na parkingach czy ciasnych osiedlowych uliczkach znajduje się więcej samochodów, które, przejeżdżając czy parkując za blisko, mogą otrzeć się o nasze auto. Poza tym lakier zadrapać można nawet podczas otwierania samochodowych drzwi kluczykiem – wystarczy, że ten się nam ześlizgnie. Cóż, żaden lakier nie jest niezniszczalny…

Niezależnie od tego, z jakiego powodu na lakierze naszego samochodu pojawiły się zadrapania czy rysy, stawiamy sobie takie samo pytanie: Jak je usunąć? Najprostszym rozwiązaniem jest wizyta u lakiernika, niemniej jest to również rozwiązanie najdroższe. Całe szczęście istnieje również kilka sposobów na pozbycie się ich (a dokładniej zamaskowanie) na własną rękę.

Rysy i zadrapania na lakierze a specjalistyczne preparaty do maskowania:

Do preparatów służących do usuwania rys i zadrapań z samochodowego lakieru zalicza się przede wszystkim:

• mazaki;

• emulsje;

• wosk.

Stosowanie mazaków to rozwiązanie dość proste i wygodne. Przypominają one kredki świecowe i korzysta się z nich równie łatwo – mazakami do lakieru po prostu zamalowujemy rysę. Trzeba jednak pamiętać, że nie są pozbawione wad, a dokładniej – charakteryzują się dość niską trwałością. Poza tym nadają się do stosowania jedynie na małych powierzchniach.

Emulsje do polerowania lakieru świetnie radzą sobie z ukrywaniem niezbyt dużych rys czy zadrapań i są zdecydowanie trwalsze niż mazaki, niemniej nie są w stanie ukryć odprysków.

Zastosowanie wosku jest opcją najbardziej czasochłonną, gdyż wymaga dość długiego polerowania, niemniej daje również najlepsze efekty. Wosk jest bowiem w stanie zamaskować tak rysy i zadrapania, jak i odpryski. Poza tym nie przebarwia lakieru i cechuje się dość dobrą trwałością. Trzeba jednak pamiętać, że często, przed jego nałożeniem, należy również zamaskować zniszczenia mazakiem.

Nakładanie lakieru na rysy i zadrapania:

Rysy i zadrapania możemy również zamaskować przy wykorzystaniu lakieru. Jeśli są duże, najlepszym wyjściem będzie zakup lakieru w sprayu. Można jednak nakładać go również gąbką czy pędzelkiem. Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnię i jakiego rodzaju uszkodzenia chcemy usunąć. Decydując się na wykorzystanie lakieru należy pamiętać przede wszystkim o tym, by przed nałożeniem drugiej jego warstwy odczekać odpowiednią ilość czasu, tj. poczekać aż wyschnie warstwa pierwsza. Poza tym po zakończeniu lakierowania potrzebne będzie szlifowanie.

Rysy i zadrapania na lakierze – jak przygotować się do ich maskowania?

Kwestią kluczową w przypadku maskowania rys i zadrapań na lakierze jest dobór odpowiedniego koloru wybranego preparatu. Oczywiście możemy sugerować się numerami kolorów preparatów czy lakierów danych producentów, niemniej czasem lepszym rozwiązaniem jest dobranie ich „na oko” (szczególnie wtedy, gdy samochód był już użytkowany przez wiele lat). Należy też pamiętać, aby przed nakładaniem lakieru czy innych preparatów umyć, zmatowić papierem ściernym i odtłuścić uszkodzone miejsce. Bez tego typu przygotowania nawet najwyższej jakości preparaty maskujące zadrapania mogą okazać się nieskuteczne.