fbpx

Na jak długo wystarczają żarówki w aucie?

żarówki w aucie

żarówki w aucie

Trwałość żarówek jest jednym z najważniejszych kryteriów ich wyboru – niezależnie od tego, czy mówimy o żarówkach samochodowych, czy żarówkach montowanych w naszym własnym domu. Całe szczęście bardzo łatwo jest odnaleźć informacje dotyczące tego, ile godzin mogą pracować dane żarówki zanim się przepalą. Najczęściej można je znaleźć na opakowaniach, ewentualnie w materiałach udostępnionych np. na stronie internetowej producenta.

Żarówki w aucie – wskaźniki Tc i B3

Trwałość żarówek określana jest przy pomocy dwóch parametrów – Tc i B3. Przed zakupem warto dowiedzieć się, co oznaczają te symbole.

Parametr Tc określa, po ilu godzinach przestaje świecić 63,2% żarówek danego modelu, podczas gdy parametr B3 informuje, po ilu godzinach przestaje świecić 3% żarówek danego modelu. Parametr Tc jest wyższy niż B3, co oznacza, krótko mówiąc, że, jeśli kupimy daną żarówkę, w najlepszym wypadku przepali się ona dopiero po tylu godzinach pracy, na ile wskazuje parametr Tc (ewentualnie popracuje trochę dłużej), a w najgorszym – tyle, ile wskazuje parametr B3.

Wykorzystywanie obu tych parametrów dodatkowo potęguje zróżnicowanie trwałości dostępnych na rynku żarówek. Nie tylko różnią się one między sobą trwałością Tc czy B3, lecz również stosunkiem jednej do drugiej. Niekiedy trwałość B3 jest tylko trochę mniejsza niż Tc, a niekiedy może stanowić jedynie jej połowę, a więc i czyni wybór dodatkowo problematycznym.

Trwałość popularnych żarówek halogenowych

Parametr Tc standardowych żarówek samochodowych H7 to około 550-650 godzin, podczas gdy parametr B3 wynosi już tylko 300-350 godzin. Żarówki H4 okazują się być znacznie trwalsze – standardowe mogą świecić nawet 900 godzin (Tc), a te wytrzymałe nawet 3000 godzin (Tc). Wytrzymałe żarówki H7 mogą świecić trzy razy krócej, czyli tylko przez 1000 godzin (Tc). W porównaniu tym, tak dla żarówek standardowych, jak i wytrzymałych, zdecydowanie lepiej wypadają żarówki H4. Ich przewaga bierze się z tego, że ich bańki są większe, dzięki czemu lepiej odprowadzają ciepło powstałe podczas pracy.

Najniższą trwałością charakteryzują się żarówki H7 o podwyższonej wydajności („bardzo wydajne”). Mogą one świecić około 150 (B3) do 250 godzin (Tc). W przypadku żarówek H3 trwałość żarówek o zwiększonej wydajności wynosi już 500 (B3) do 900 (Tc) godzin, czyli tyle samo, co w przypadku żarówek niebieskich i wspomnianych wyżej żarówek standardowych.

Trwałość żarówek ksenonowych

Wysoką trwałością charakteryzują się również żarówki ksenonowe. Żarówki typu D1S mogą świecić nawet 2000 (B3) to 3000 (Tc) godzin. Ich dodatkową zaletą jest to, że wytwarzają więcej światła (tj. jest ono bardziej intensywne) i, co więcej, ma ono barwę przypominającą światło słoneczne.

Trwałość żarówek LED-owych

Żarówki LED cechuje wysoka trwałość (niekiedy nawet przekraczająca trwałość żarówek ksenonowych), niski pobór energii oraz optymalny kolor wytwarzanego światła. Niestety, przez wzgląd na ich wysoką jakość, ich ceny są dość wysokie.

Co wpływa na faktyczną trwałość żarówek samochodowych?

Parametry podawane przez producentów to jedna sprawa, a życiowa praktyka, tj. faktyczne wykorzystywanie żarówek podczas jazdy w różnych warunkach – sprawa zupełnie inna. Okazuje się bowiem, że w warunkach laboratoryjnych, gdzie szacowana jest trwałość żarówek, zasilane są one prądem o napięciu 13,2 wolta i, co równie ważne, świecą, znajdując się w tylko jednym położeniu (są unieruchomione). Większe napięcie oraz pokonywanie nierównych dróg, szczególnie z dużą prędkością, generujące silne wibracje, może nie tylko skrócić okres użytkowania żarówki, lecz również sprawić, że błyskawicznie się przepali. Tak więc, mając na uwadze możliwość nagłej awarii, zawsze powinniśmy mieć w samochodzie zapasowy zestaw żarówek – niezależnie od tego, jaką trwałość deklarował ich producent.

Wymiana żarówki w aucie oraz inne naprawy w Warszawie:

W niektórych autach wymiana żarówki w aucie może być kłopotliwa. Jeżeli potrzebujesz pomocy mechanika – skontaktuj się z nami telefonując na numer: 697-598-149. Nasi mechanicy i elektrycy samochodowi pracują w godz. 9:00 – 23:00, dzięki czemu jesteśmy w stanie pomagać kierowcom niezależnie od pory dnia lub nocy. Prowadzimy mobilny warsztat samochodowy oraz pomoc drogową, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonać diagnostykę i naprawę pod domem klienta lub na drodze w sytuacji nagłej awarii. Wykonujemy również usługi holowania i transportu. Dysponujemy stacjonarnym warsztatem samochodowym na terenie Warszawy.

Tel. 697-598-149

WWW: https://besthol.pl

Zapraszamy do kontaktu! – Ekipa Besthol