fbpx

Jak zadbać o klimatyzację wiosną?

przegląd klimatyzacji

przegląd klimatyzacji

Klimatyzacja to skomplikowany system składający się z elementów, spośród których każdy musi być w doskonałym stanie, aby całość działała tak, jak tego oczekujemy, czyli po prostu bez zarzutu. Idealny czas, by zadbać o klimatyzację, to właśnie wiosna. Po przerwie w użytkowaniu klimatyzacji oraz tuż przed latem, gdy korzysta się z niej bardzo często, niekiedy nawet i codziennie, dobrze jest sprawdzić, czy wszystko z nią w porządku.

Jak dbać o klimatyzację? – podstawowe informacje

Przyjmuje się, że różnego rodzaju zabiegi konserwacyjne, którym poddaje się instalacje klimatyzacyjne, powinny być przeprowadzane mniej więcej raz w roku. Do owych zabiegów należą m.in. wymiana filtra kabinowego, sprawdzanie drożności i czyszczenie kanałów dystrybucji powietrza, odgrzybianie i dezynfekcja parownika etc. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli samochód, podczas eksploatacji, notorycznie narażony jest na kontakt z dużą ilością zanieczyszczeń (np. jest parkowany pod drzewami, poruszamy się samochodem głównie w mieście etc.), niektóre z nich, np. wymianę filtra, trzeba przeprowadzać już dwa razy w roku.

Raz lub maksymalnie dwa razy w roku należy również uzupełniać poziom czynnika chłodzącego. Osuszacz wymienia się natomiast co trzy lata.

Wiosenny przegląd klimatyzacji

Nadejście wiosny to doskonały moment na przegląd klimatyzacji – gdy przez dłuższy czas jest nieużywana, zawarte w czynniku chłodzącym środki smarujące mogą zacząć się wytrącać. Podczas takiego przeglądu mechanicy zweryfikują efektywność całej instalacji oraz stan jej poszczególnych elementów, wymieniając je, jeśli zajdzie taka potrzeba; sprawdzą ilość wspomnianego czynnika chłodzącego, stan sprężarki i kompresora. Poszukają również ewentualnych nieszczelności instalacji oraz ocenią, czy potrzebne będzie odgrzybianie. Kompleksowe podejście do przeglądu pozwala na szybkie zdiagnozowanie wszelkich problemów z klimatyzacją.

Niemniej, niezależnie od tego, czy i kiedy decydujemy się na przegląd, nie możemy zapomnieć o wiosennym czyszczeniu klimatyzacji…

Dlaczego na wiosnę należy wyczyścić klimatyzację?

Niektórym kierowcom wydaje się, że skoro zimą nie korzysta się z klimatyzacji, nie ma potrzeby, aby wraz z nadejściem wiosny zająć się jej czyszczeniem. Jest to jednak wielki błąd, gdyż to właśnie zimą, wskutek wilgoci oraz niskich temperatur, w systemie klimatyzacji rozwijają się grzyby i bakterie. Jeśli ich nie usuniemy, nie tylko będziemy musieli liczyć się z nieprzyjemnymi zapachami po włączeniu klimatyzacji, lecz również z płynącymi z wdychania owych „zanieczyszczeń” konsekwencjami zdrowotnymi, w postaci na przykład alergii czy innych problemów z układem oddechowym.

Dezynfekcja i odgrzybianie klimatyzacji

Dezynfekcję oraz odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzić w warsztacie (np. po dokonaniu przeglądu, który wskaże na taką konieczność), niemniej możliwe jest również jej samodzielne wykonanie. Aby to zrobić, należy kupić odpowiedni preparat, który zostawia się, po otworzeniu, w samochodzie na około 20 minut. Warto pamiętać, aby, zostawiając środek w aucie, włączyć wentylację oraz zamknąć obieg powietrza. Dzięki temu zawarte w nim substancje aktywne przedostaną się przez nawiew do parownika. Po przeprowadzaniu dezynfekcji konieczne jest przewietrzenie samochodu.

Ozonowanie

Ozonowanie to nowoczesna metoda dezynfekcji oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodu. Dzięki jej zastosowaniu pozbywamy się więc znajdujących się w instalacji bakterii oraz grzybów, a także, co za tym idzie, wydzielanych przez nie nieprzyjemnych zapachów.

Ozonowanie przeprowadza się jednak, w przeciwieństwie do metod tradycyjnych, tylko w warsztacie. Najlepiej zdecydować się na nie już na początku wiosny, gdyż nie można przeprowadzać go w zbyt wysokich temperaturach. Aby proces przebiegł pomyślnie kabina samochodu nie może być nagrzana.