wymiana oleju i filtra oleju besthol warsztat samochodowy warszawa
Jak samodzielnie wymienić olej i filtr oleju?
13 sierpnia 2018
akumulatory
AKUMULATORY – Gwarancja i Montaż
3 września 2018

Jak samodzielnie wymienić płyn hamulcowy?

wymiana płynu hamulcowego besthol warszawa

wymiana płynu hamulcowego besthol warszawa

Płyn hamulcowy pełni niezwykle ważne funkcje. Ogólnie rzecz biorąc, odpowiada on za przenoszenie sił z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Inaczej mówiąc, stanowi on czynnik przenoszący ciśnienie hydrauliczne w układach hamulcowych. Oznacza to, że to właśnie dzięki niemu możemy hamować precyzyjnie i szybko, niemalże w każdych warunkach. Ponadto, skraca on drogę hamowania i poprawia jego siłę. Dodatkowo chroni układ hamulcowy przed korozją oraz różnego rodzaju wyciekami, a nawet wydłuża czas eksploatacji silnika, a więc i całego samochodu. Oczywiście tylko wtedy, gdy jest, po pierwsze, wysokiej jakości, a po drugie… gdy jest regularnie wymieniany.

Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?

Przyjmuje się, że płyn hamulcowy należy wymieniać co około 2 lata (lub co 40-50 tys. przejechanych kilometrów). Oczywiście są to tylko uśrednione szacunki. Częstotliwość wymian płynu hamulcowego będzie w dużej mierze zależała od czynników indywidualnych, np. tego, w jakim miejscu parkujemy samochód (co ma wpływ na większe lub mniejsze ryzyko dostawania się do płynu hamulcowego wody). Częściej należy również wymieniać płyn hamulcowy w samochodach z układem ABS oraz tych z mocniejszymi silnikami, poruszających się z dużymi prędkościami.

Dlaczego należy wymieniać płyn hamulcowy?

Cykliczne wymiany płynu hamulcowego są konieczne, gdyż z czasem, podczas jego użytkowania, jak zostało wspomniane, może dostawać się do niego woda. Jest to niebezpieczne o tyle, że woda w pewnym sensie zmienia jego skład chemiczny, a więc i właściwości. Przyjmuje się, że zawartość wody w płynie hamulcowym plasująca się na poziomie 1% (co zdaje się być odsetkiem niewielkim) potrafi zmniejszyć skuteczność hamowania nawet o 15%. Brak możliwości szybkiego i precyzyjnego hamowania stanowi już poważne zagrożenie tak dla samego kierowcy, jak i jego pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Samodzielna wymiana płynu hamulcowego krok po kroku

Samodzielna wymiana płynu hamulcowego nie jest zadaniem trudnym, niemniej musimy pamiętać, że aby jej dokonać, będziemy potrzebowali pomocy drugiej osoby.

Przed rozpoczęciem wymiany stawiamy samochód na podnośniku lub kobyłkach, a później zdejmujemy z niego wszystkie koła. Następnie:

  1. Odnajdujemy pod maską zbiornik na płyn hamulcowy, odkręcamy go i wlewamy do niego nowy płyn hamulcowy (tak, aby nie wylewał się ze zbiornika).
  2. Szykujemy przezroczy wężyk z pojemnikiem do którego będziemy łapać zużyty płyn.
  3. Wężyk zakładamy na pierwszy odpowietrznik. Rozpoczynamy od tego, który znajduje się najdalej od pompy hamulcowej, czyli, najczęściej, od prawego tylnego odpowietrznika. Następnie będziemy odkręcać odpowietrznik lewy tylny, później prawy przedni, a na koniec lewy przedni.
  4. Luzujemy odpowietrznik do momentu, aż zacznie wydobywać się z niego płyn.
  5. Prosimy osobę, która nam towarzyszy, by kilkukrotnie i dynamicznie wciskała pedał hamulca, a my obserwujemy wydobywający się płyn (sprawdzamy jego kolor).  Kontrolujemy jednocześnie poziom płynu w zbiorniku (nie możemy dopuścić do opróżnienia zbiornika).
  6. W momencie, gdy zacznie wydobywać się nowy płyn (o odpowiednim kolorze) prosimy osobę towarzyszącą o wciśnięcie i przytrzymanie pedału hamulca. W tym czasie zakręcamy odpowietrznik. Po zakręceniu odpowietrznika prosimy towarzyszącą osobę o ponowne kilkukrotne wciśnięcie hamulca i przytrzymanie go.
  7. Ponownie odkręcamy odpowietrznik i sprawdzamy czy płyn wydobywa się z pęcherzykami powietrza czy bez nich. W razie gdy pęcherzyki pojawiają się – powtarzamy procedurę.
  8. Gdy przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza – zakręcamy odpowietrznik, zabezpieczamy go gumką przeciwpyłową i prosimy towarzyszącą nam osobę o to, by zdjęła nogę z pedału hamulca.

Powtarzamy te same czynności dla wszystkich kolejnych odpowietrzników. Należy jednak pamiętać, że w samochodach z układem ABS w trakcie całej procedury zapłon musi być włączony. Dodatkowo niekiedy odpowietrzanie należy wykonać w innej kolejności – wedle zaleceń producenta. Niezwykle istotne jest także, aby w podczas wymiany płynu hamulcowego stopniowo uzupełniać w zbiorniku nowy płyn. Jeśli przeoczymy moment, w którym należy uzupełnić jego poziom i zbiornik się opróżni, możemy zapowietrzyć układ hamulcowy. Po zakończeniu całej procedury ponownie wciskamy kilkukrotnie pedał hamulca, czekamy kilka minut i sprawdzamy, czy pedał hamulca nie podnosi się lub nie wpada zbyt głęboko. Jeżeli jest cały czas w tym samym miejscu to możemy uznać, że wymiana płynu hamulcowego przebiegła pomyślnie.

Wymiana płynu hamulcowego – o czym należy pamiętać?

Przygotowując się do samodzielnej wymiany płynu hamulcowego musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by nie spuszczać całego płynu naraz. Całą procedurę rozpoczynamy od uzupełnienia płynu w zbiorniku dlatego, że redukuje to ryzyko jego zapowietrzenia się.

Co więcej, jako że dolewamy nowy płyn do zbiornika, w którym wciąż znajduje się stary płyn, musimy pamiętać o tym, by oba były tej samej klasy – w końcu będą się w owym zbiorniku mieszać.

Warto również pamiętać, by używać tylko i wyłącznie płynów znajdujących się w nowych butelkach lub kanistrach. Do tych już wcześniej otwartych mogła bowiem dostać się woda.

Bardzo ważne jest również stosowanie wspomnianych wcześniej gumowych węży. Płyn hamulcowy jest substancją, która może zniszczyć lakier samochodu oraz silnie podrażnić (a nawet uszkodzić) naszą skórę. Podczas samodzielnej wymiany płynu hamulcowego powinniśmy więc zachować maksymalną ostrożność.
Właściciele nowych samochodów powinni również wiedzieć o tym, iż w ich przypadku samodzielna wymiana płynu może okazać się niemożliwa. W wielu nowych modelach potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt.

Wymiana płynu hamulcowego w warsztacie samochodowym

Choć wymiana płynu hamulcowego sama w sobie nie jest dość skomplikowana, jej powodzenie zależeć będzie w dużej mierze od tego, czy przestrzegaliśmy wszystkich dotyczących jej zaleceń, przede wszystkim zaprezentowanej wyżej kolejności kroków. Wszystkich kierowców, którzy nie mają zbyt wiele doświadczenia w zakresie wymieniania płynu hamulcowego i nie czują się na siłach, by wymieniać go samodzielnie, zachęcamy do kontaktu (TUTAJ kontakt do nas). Powierzając to zadanie naszym specjalistom będą mieli pewność, że ich nowy płyn hamulcowy zostanie, po pierwsze, dobrze dobrany, a po drugie – uzupełniony w pełni poprawnie, dzięki czemu będą mogli być spokojni o swoje bezpieczeństwo na drodze.