Jak prawidłowo siedzieć za kierownicą?
Pozycja, jaką przyjmujemy w samochodzie, musi być wygodna oraz umożliwiać nam jego sprawne prowadzenie i szybkie reagowanie na niespodziewane sytuacje na drodze. Tego typu ogólne zalecenia są dla wszystkich dość oczywiste. Niemniej, gdy chcemy im sprostać, tj. odpowiednio ustawić fotel czy lusterka, czasami sprawa staje się już bardziej skomplikowana, zwłaszcza, gdy dopiero rozpoczynamy przygodę za kółkiem… Sprawdź jak prawidłowo siedzieć za kierownicą?
Ustawienie fotela i zagłówka
Ustawiając fotel trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by znajdował się on na takiej wysokości, dzięki której będziemy mogli dobrze widzieć maskę samochodu oraz podłoże znajdujące się przed nim (cztery metry). Głowa kierowcy powinna znajdować się w odległości przynajmniej dziesięciu centymetrów od sufitu.
Równie ważne, co ustawienie fotela, jest ustawienie zagłówka. Należy pamiętać, że jego środek powinien znajdować się na wysokości potylicy kierowcy. Jest to bardzo ważne, gdyż to właśnie zagłówek chroni nasz kręgosłup (a dokładniej jego odcinek szyjny) w czasie wypadku. W momencie nagłego hamowania ciało kierowcy bardzo szybko przechyla się do przodu, a następnie, odwrotnie – kierowca uderza w zagłówek głową. Źle ustawiony zagłówek może nie zabezpieczyć naszego karku i doprowadzić do jego poważnego uszkodzenia (a nawet złamania!) w czasie kolizji.
Odległość od kierownicy
Ustawiając odległość fotela od kierownicy, należy wciskać pedał sprzęgła (całą stopą, nie tylko palcami!), gdyż jest on najdalej położonym punktem, do którego sięgać ma noga znajdującego się w fotelu kierowcy podczas jazdy. Tym samym możliwość jego wciskania będzie determinować położenie fotela.
Oparcie fotela reguluje się natomiast tak, aby kierowca, nie odrywając od niego pleców, mógł sięgnąć nadgarstkiem górnego puntu kierownicy (przy założeniu, że kierownica odzwierciedla tarczę zegara, na „godzinie dwunastej”). Trzymając kierownicę powinien mieć lekko zgięte w łokciach ręce – jeśli muszą być wyprostowane, siedzimy za daleko.
Odpowiednia odległość fotela kierowcy od kierownicy jest niezwykle istotna, gdyż dzięki jej zachowaniu będziemy mogli wygodnie i sprawnie prowadzić samochód; nasze ręce nie będą się męczyć i drętwieć, będziemy mieli łatwy i swobodny dostęp do pedałów etc.
Warto też przypomnieć, iż podczas jazdy kierownicę powinniśmy trzymać nie jedną, lecz obiema rękami. Dzięki temu łatwiej zapanujemy nad samochodem oraz szybciej wyczujemy ewentualne drgania kierownicy, które świadczą niekiedy o poważnych usterkach samochodu.
Ustawienie lusterek i likwidacja martwego punktu
Lusterka ustawiamy dopiero po odpowiednim ustawieniu fotela. Jest to bardzo ważne, gdyż ustawienie lusterek musi być odpowiednie do tego, w jakiej pozycji i na jakiej wysokości zasiada w samochodzie kierowca.Jeśli najpierw ustawimy lusterka, a potem fotel, najprawdopodobniej okaże się, że ich położenie jest już po prostu nieadekwatne.
Ustawiając lusterka trzeba pamiętać, że w lusterku wewnętrznym powinno się móc widzieć całą tylną szybę auta, a więc i wszystko, co znajduje się i dzieje za samochodem, a w lusterkach zewnętrznych – boki samochodu oraz przestrzeń obok niego. Dzięki lusterkom zewnętrznym kierowca może bowiem oceniać odległości między samochodem a innymi pojazdami czy różnego rodzaju przeszkodami.
Przyjmuje się, że powinno się widzieć własny samochód na powierzchni maksymalnie 1 centymetra lusterek bocznych. Warto jednak wiedzieć, że im ta powierzchnia mniejsza, tym lepiej. Niekiedy zaleca się nawet takie ustawienie lusterek, aby w ogóle nie było w nich widać karoserii naszego samochodu. Dzięki temu zlikwidować można bowiem tzw. martwy punkt, a więc dodatkowo poszerzyć widoczność przestrzeni wokół samochodu.
Problem martwego punktu doskonale rozwiązują również lusterka asferyczne (łamane). Ich zewnętrzna część jest nachylona pod odpowiednio ostrym kątem, co dodatkowo zwiększa pole widzenia kierowcy.
Prawidłowe ustawienie lusterek to jedna z kluczowych kwestii związanych z bezpieczeństwem na drodze – bezpieczeństwem nie tylko naszym jako kierowcy, lecz również bezpieczeństwem naszych pasażerów, pieszych oraz innych użytkowników drogi. Kierowca musi bowiem bardzo dokładnie obserwować wszystko to, co dzieje się na drodze; wiedzieć motocyklistów i rowerzystów, inne samochody oraz różnego rodzaju przeszkody – tylko dzięki temu będzie mógł unikać sytuacji niebezpiecznych i odpowiednio szybko reagować, jeśli takowa z jakiegoś powodu mu się przydarzy.
Bardzo często nasza pomoc drogowa lub mobilny warsztat samochodowy wzywane są do małych kolizji, które na co dzień mają miejsce w Warszawie. Przyczyną tych kolizji jest m.in nieodpowiednie ustawienie lusterek i martwy punkt, w którym znalazł się jeden z samochodów. Dlatego też zalecamy przed każdą podróżą przystosować pojazd wedle powyższych wskazówek. Dzięki temu prawdopodobieństwo kolizji i konieczności naprawy auta zmaleje.