fbpx

Jak dobrać olej do starego i nowego auta?

jak dobrać olej

jak dobrać olej

Niezależnie od tego, czy jesteśmy posiadaczami nowego, czy starego auta, podczas dobierania oleju silnikowego musimy trzymać się tej samej głównej zasady! Zawsze należy korzystać z symboli znajdujących się na olejach i wybierać te, które spełniają normy określone przez producenta naszego samochodu.

Jak dobrać olej i dlaczego odpowiedni dobór jest tak ważny?

Olej silnikowy musi być dobrze dobrany, gdyż spełnia on bardzo ważną rolę. Nie tylko dba o odpowiednie smarowanie pracujących części jednostki napędowej, lecz również odpowiada za prawidłowe uszczelnienie komory spalania, usuwanie z cylindrów, tłoków i pierścieni tłokowych zanieczyszczeń, ochronę przed rdzą, a nawet wytłumianie drgań podzespołów. Wszystkie te funkcje zostaną zaburzone, jeśli źle dobierzemy olej.

Oleje do nowych i starych samochodów – jak dobrać olej?

Nowe samochody charakteryzują się dużą różnorodnością w zakresie zastosowanych w nich systemów oczyszczania spalin czy układów napędowych. Będą więc potrzebować różnych środków smarnych. Najczęściej stosuje się w nich oleje niskopopiołowe (tzw. low SAPS) oraz średniopopiołowe (tzw. mid SAPS). Jest to o tyle ważne, że w przypadku starszych samochodów optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie olejów wysokopopiołowych (czyli full SAPS), które to zawierają więcej dodatków, niemniej mogą uszkodzić filtr cząstek stałych (DPF).

Normy ACEA

Oleje, które nie są szkodliwe dla filtrów DPF, spełniają jedną z norm ACEA (ACEA C1, ACEA C2 itd., aż do ACEA C5). Ich wybór nie jest jednak wyborem dowolnym. Jeśli silnik naszego samochodu wymaga zastosowania oleju spełniającego konkretną normę ACEA, np. ACEA C2, to nie powinniśmy stosować oleju spełniającego inną normę. Co więcej, w przypadku silników, które nie posiadają nowoczesnych systemów oczyszczania spalin, w tym wspomnianego filtra cząstek stałych, nie powinno się stosować żadnego oleju ACEA z kategorii „C”.

Specyfikacje olejów silnikowych

Każdy olej posiada swoją własną specyfikację, którą bez problemu możemy odnaleźć na jego opakowaniu. Jego cechy mają przyporządkowane sobie symbole. Ich znajomość może okazać się bardzo potrzebna przy wybieraniu odpowiedniego oleju. I tak np. lepkość oleju oznacza się symbolami SAE 5W-30, SAE 5W-40 etc. (gdzie każdy kod odpowiada jednemu z 14 poziomów lepkości). Kod A1/B1 oznacza, że olej jest energooszczędny i nadaje się do silników o „ciasnym spasowaniu”, to znaczy, że może być z powodzeniem stosowany np. w nowych samochodach japońskich i amerykańskich. Kodem A3/B3 oznacza się oleje do silników o „luźnym spasowaniu”, które mogą być stosowane w nowych samochodach europejskich oraz starszych samochodach japońskich i amerykańskich, za wyjątkiem samochodów z silnikiem wysokoprężnym z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Kod A3/B4 oznacza oleje do silników o „luźnym spasowaniu”, które mogą być stosowane w samochodach z silnikami wysokoprężnymi z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Kodem A5/B5 określa się energooszczędne oleje do silników o wysokiej wydajności i „ciasnym spasowaniu”; etc.

Rekomendacje producenta

Podczas wyboru oleju należy kierować się przede wszystkim rekomendacjami producenta. Różni producenci samochodów mają bowiem swoje własne normy olejów optymalnych dla produkowanych przez nich pojazdów. Stosowanie oleju spełniającego owe normy jest najlepszym rozwiązaniem. Możemy mieć wówczas pewność, że jest on odpowiedni dla silnika w naszym samochodzie.

Warto jednak pamiętać, że pojęcie „rekomendacji” nie jest tożsame z pojęciem „dopuszczenia”, tzn. że olej, który jest „dopuszczony” do stosowania w danym samochodzie, niekoniecznie musi być przez producenta „rekomendowany” czy spełniać jego „normy”. Co więcej, bardzo możliwe, że nie był nawet przez niego przetestowany. Biorąc pod uwagę, jak istotny jest prawidłowy dobór oleju silnikowego, warto zwracać na tego typu niuanse szczególną uwagę.

Wymiana oleju w aucie

 Olej silnikowy z czasem traci swoje właściwości i należy wymieniać go cyklicznie. Najczęściej robi się to w momencie przyjechania kolejnych 15 000 – 30 000 km. W przypadku niektórych samochodów oraz w niektórych okolicznościach, tj. w sytuacjach, w których pojazd na bieżąco poddawany jest dużym obciążeniom, powinniśmy zdecydować się na wymianę oleju silnikowego nawet co 10 000 km.

Jeżeli w Twoim aucie konieczna jest wymiana oleju – zapraszamy do kontaktu! Powiemy Ci jak dobrać olej do Twojego auta i wycenimy koszt nowego płynu oraz koszt wymiany. Każdy Klient korzystający z naszych usług dostaje protokół potwierdzający wykonywaną czynność w aucie oraz jest informowany o terminie odbioru auta przed przystąpieniem do pracy. Dysponujemy stacjonarnym auto serwisem jak również wykonujemy naprawy mobilne z dojazdem do Klienta. Nasi mechanicy i elektrycy pełnią dyżury w godzinach 9:00 – 23:00.

Tel. 697-598-149

WWW: https://besthol.pl

Zapraszamy do kontaktu – Ekipa Besthol!