fbpx

Amortyzatory w aucie – wszystko co warto o nich wiedzieć

amortyzatory

amortyzatory

Czym są amortyzatory i za co odpowiadają?

Amortyzatory tworzą tzw. układ tłumiący, którego zadaniem jest tłumienie drgań emitowanych przez osie samochodu i powstających wskutek kontaktu poruszających się kół z nierówną nawierzchnią. Nie wolno jednak zapominać, że nie jest to ich jedyna rola. Choć amortyzatory kojarzy się głównie z amortyzowaniem drgań, są one również w dużej mierze odpowiedzialne za utrzymanie kontaktu kół z powierzchnią, po której się poruszają, a więc za stabilność pojazdu. To właśnie dlatego amortyzatory odgrywają ważną rolę nie tylko w zakresie komfortu, lecz również bezpieczeństwa jazdy.

Rodzaje amortyzatorów

Wśród amortyzatorów stosowanych w samochodach osobowych wyróżnia się:

• amortyzatory olejowe;

• amortyzatory gazowo-olejowe.

Amortyzatory olejowe wykorzystują ciśnienie atmosferyczne, gdyż posiadają otwartą komorę kompensacyjną. Cylinder, wewnątrz którego porusza się tłok takiego amortyzatora, wypełniony jest gęstym olejem; w tłoku znajdują się natomiast specjalne zawory odpowiadające za przepuszczanie między komorami cieczy hydraulicznej. Amortyzatory olejowe są dość trwałe, a ich prosta konstrukcja sprawia, że ich regeneracja nie należy do najbardziej skomplikowanych napraw. Są jednak stosunkowo ciężkie.

Amortyzatory gazowo-olejowe są szczelniejsze i efektywniejsze od tych olejowych, gdyż wykorzystywany w nich azot nie dopuszcza do wystąpienia zjawiska kawitacji (tworzenia się w cieczy pęcherzyków parowo-gazowych wskutek zmiany ciśnienia). Są też zdecydowanie lżejsze.

wymiana amortyzatorów

Czy można dbać o amortyzatory i jak to robić?

Choć amortyzatory raczej nie wymagają żadnych konkretnych czynności serwisowych (poza, co jasne, sprawdzaniem ich stanu raz na jakiś czas, np. 1-2 razy w roku), można o nie dbać w inny sposób, np. unikając szybkiego pokonywania wybojów, krawężników czy progów zwalniających. Ostrożna jazda może znacząco wydłużyć czas eksploatacji amortyzatorów.

Uwaga ta prowadzi nas do innej kwestii, a mianowicie przyczyn mechanicznego uszkodzenia amortyzatorów. Skoro negatywnie wpływa na nie jazda po nierównej nawierzchni, jasne jest, że poruszanie się po polskich drogach nie może być dla amortyzatorów korzystne. Choć unikanie dziur w jezdni jest raczej w naszych warunkach niemożliwe, jeśli mamy możliwość wyboru trasy, nawierzchnia której jest w lepszym stanie niż inne, powinniśmy z niej skorzystać.

Co może być przyczyną zepsucia amortyzatorów?

Do uszkodzeń amortyzatorów dochodzi wskutek bądź ich naturalnej, standardowej eksploatacji, bądź wskutek uszkodzeń mechanicznych będących wynikiem nieostrożnej jazdy, poruszania się po nierównych drogach czy nadmiernego kontaktu zawieszenia ze śniegiem, błotem i wodą. Najważniejszym typem owych uszkodzeń jest nieszczelność amortyzatora, która sprawia, że nie jest on w stanie prawidłowo tłumić drgań. Niekiedy problemem jest również zgięcie tłoczyska lub nadmierne wybicie i/lub zużycie tulejek mocujących.

Jakie objawy dają niesprawne amortyzatory?

Nieprawidłowo działające amortyzatory dają o sobie znać w dość jednoznaczny, wyraźny sposób. O ich uszkodzeniu świadczą np.:

• kołysanie auta na boki (nawet podczas jazdy po niezbyt wielkich nierównościach);

• dłuższa droga hamowania;

• odrywanie się kół od nawierzchni podczas ostrego hamowania;

• niestabilność auta na zakrętach;

• zjeżdżanie auta na bok podczas pokonywania poprzecznych przeszkód (np. torów kolejowych);

• nierównomierne zużycie opon;

• wyciek oleju z amortyzatora.

wymiana amortyzatorów

Kiedy wymienić/naprawić amortyzator i czy jest to naprawa skomplikowana?

Amortyzatory należy wymieniać w sytuacji, w której są nieszczelne i/lub zużyte, a więc wtedy, gdy przestają spełniać swoją rolę. Pamiętajmy, że są odpowiedzialne nie tylko za komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy, stąd jeśli auto zaczyna tracić stabilność, a droga hamowania wydłuża się, powinniśmy jak najszybciej udać się do warsztatu. Ich wymiana nie jest skomplikowana i każdy dobry mechanik może sobie z nią sprawnie poradzić. Aby umówić się na wymianę amortyzatorów w Besthol wystarczy skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu wskazanym w zakładce KONTAKT.

Warto dodać, że amortyzatory wymienia się parami (za wyjątkiem sytuacji, w której nieprawny jest nowy, dopiero co zamontowany amortyzator), najlepiej razem z poduszkami i osłonami.

Czym może skutkować zaniechanie wymiany?

Zaniechanie wymiany amortyzatorów może prowadzić do poważnych konsekwencji, gdyż ich uszkodzenia negatywnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Mamy wówczas do czynienia ze zwiększonym ryzykiem stłuczek i wypadków, stąd powinniśmy – w trosce o zdrowie i życie swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego – regularnie kontrolować ich stan.