fbpx

6 zasad o których należy pamiętać przed daleką podróżą

Dłuższa podróż wymaga dobrego przygotowania. O ile, wybierając się w trasę, pamiętamy o tym, by wygodnie się ubrać czy wyspać się, niekiedy zapominamy o innych, posiadających równie pragmatyczny wymiar i równie ważnych, wytycznych, których dla własnego bezpieczeństwa warto się trzymać. Przedstawiamy 6 zasad opisujących przegląd auta przed dalszą podróżą:

1. W każdą dłuższą trasę zabieramy ze sobą apteczkę.

Pamiętajmy, że w czasie podróży może stać się tak naprawdę wszystko. Warto więc mieć przy sobie najpotrzebniejsze leki czy materiały opatrunkowe – szczególnie, gdy podróżujemy z dziećmi. Nie zawsze będziemy mieć bowiem możliwość, by szybko dostać się do apteki.

2. W każdym samochodzie musi znajdować się gaśnica oraz trójkąt.

Kwestia ta jest bardzo ważna nie tylko dlatego, iż posiadanie owego wyposażenia jest wymagane przez przepisy. Pamiętajmy, że jest ono niezbędne głównie ze względów bezpieczeństwa – tak naszego, jak w przypadku gaśnicy, jak i bezpieczeństwa na drodze w ogóle, w przypadku trójkąta.

3. W dłuższą podróż zabieramy ze sobą zapasowe żarówki.

Dzięki temu nawet w sytuacji, gdy te zamontowane w samochodzie się popsują, nie będziemy ryzykować otrzymania mandatu oraz… wypadku.

4. Woda i przekąski mogą zapobiec zasłabnięciu za kierownicą.

Dlatego właśnie należy pamiętać o tym, by, wyruszając w trasę, zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej oraz coś do jedzenia – szczególnie wtedy, gdy poruszać będziemy się głównie poza aglomeracjami miejskimi, w których to dostęp do nich jest dość łatwy. Odwodnienie oraz nagły spadek cukru we krwi mogą bowiem spowodować pogorszenie koncentracji oraz zdolności do szybkiego reagowania na to, co dzieje się na drodze. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie jemy i nie pijemy wtedy, gdy jedziemy. Jeśli chcemy się napić czy coś przekąsić, zjedźmy na pobocze. Bardzo ważne jest również to, by wspomniana butelka z wodą nie znajdowała się pod nogami kierowcy, gdyż może utrudnić np. hamowanie, jeśli w momencie jakiegoś wstrząsu znajdzie się na pedale.

5. W trasie warto mieć również przy sobie numer telefonu do pomocy drogowej.

Wówczas w sytuacji, w której dojdzie do jakiejś usterki, będziemy mogli szybko skontaktować się ze specjalistami, którzy bądź ową usterkę naprawią na miejscu, bądź przetransportują samochód do warsztatu.

6. Kompleksowy przegląd samochodu przed każdym dłuższym wyjazdem to podstawa.

Zanim wyruszymy w dłuższą trasę, warto zgłosić się na przegląd samochodu (wybieramy wówczas dobry warsztat samochodowy), podczas którego skontrolowany zostanie stan m.in. jego układu hamulcowego, amortyzatorów, opon, zawieszenia, klimatyzacji, świateł, akumulatora etc.

Wszystkich kierowców wybierających się w dłuższą trasę zapraszamy do skorzystania z usług naszego warsztatu.