fbpx

Jakie są objawy niewłaściwej geometrii kół i co może nam grozić?

geometria kół

geometria kół

Prawidłowa (lub nieprawidłowa…) geometria kół to jeden z bardzo istotnych czynników wpływających tak na stan samochodu, jak i bezpieczeństwo jazdy. Niestety jest to jednocześnie jeden z najczęściej bagatelizowanych elementów w aucie. Choć każdy kierowca spotkał się kiedyś z pojęciem „geometrii kół”, to wciąż mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo jest ona ważna i jak rozpoznać związane z nią nieprawidłowości oraz czym grozi ich zaniedbywanie.

Czym jest geometria kół?

Geometria kół, najprościej rzecz ujmując, to ustawienie kół w samochodzie – powinny być one ułożone równolegle względem siebie i skierowane do przodu. Choć zalecenie to jest dość jasne i zdawałoby się, że w każdym samochodzie sytuacja wygląda właśnie tak, okazuje się, że to tylko pozory. Aby mówić o zaburzonej geometrii kół wystarczą bowiem minimalne odchylenia od prawidłowych kątów – odchylenia, które nie są nawet widoczne tzw. gołym okiem. Fakt, że nie są widoczne, nie oznacza jednak, że nie będą mieć wpływu na łatwość prowadzenia samochodu czy możliwości manewrowania. Istnieją jednak pewne sygnały świadczące o tym, że koła w naszym samochodzie są ustawione nieprawidłowo…

Objawy nieprawidłowej geometrii kół

Jeśli zaobserwowałeś, że:

• masz problemy z wykonywaniem samochodem manewrów;

• kierownica, po wyjściu z zakrętu, nie wraca do odpowiedniej pozycji;

• samochód jedzie prosto pomimo skręcenia kierownicy;

• auto „ściąga” lub „zarzuca” w lewo lub w prawo;

• opony nie zużywają się równomiernie;

• samochód zużywa więcej paliwa;

lub:

• niedawno uderzyłeś w jakąś przeszkodę (np. krawężnik) lub uderzasz w nie stosunkowo często;

• wjechałeś w dziurę w jezdni z dużą prędkością lub robisz tak stosunkowo często;

• wymieniłeś zawieszenie samochodu lub części układu kierowniczego;

• kupiłeś używany samochód;

udaj się do warsztatu na kontrolę geometrii kół. Choć nie jest ona obowiązkowa, warto o niej pamiętać, gdyż konsekwencje płynące ze zbagatelizowania tego typu problemów mogą być, jak zostało to już wspomniane, dość poważne. Z przeprowadzeniem takiej kontroli nie wiążą się ani duże wydatki, ani długi czas, jaki należałoby na nią poświęcić, a odnalezienie przyczyny zaburzonej geometrii kół może się okazać zbawienne.

Nieprawidłowa geometria kół – konsekwencje

Konsekwencje płynące z zaniedbywania odpowiedniego ustawienia kół przybierają różne formy – część z nich jest związana tylko z koniecznością ponoszenia większych kosztów finansowych, część okazuje się być bardzo niebezpieczna.

Zaburzenia geometrii kół sprawiają, że samochód zużywa więcej paliwa. Prowadzą więc do konieczności częstszego tankowania, a więc i zwiększają koszty użytkowania samochodu. Co więcej, skracają żywotność nawet wysokiej jakości opon.

Warto jednak pamiętać, że nieprawidłowe ustawienie kół może być przyczyną stłuczki czy nawet wypadku drogowego. Jeśli bowiem koła są źle ustawione, kierowca ma ograniczone możliwości panowania nad pojazdem. Nawet jeśli drobne trudności dotyczące prowadzenia auta nie będą przeszkadzać w codziennym użytkowaniu samochodu, to w sytuacji, w której potrzebne będzie szybkie reagowanie – nawet minimalne ograniczenia w zakresie możliwych do wykonania manewrów mogą skończyć się tragicznie. Warto o tym pamiętać, gdyż każdy kierowca jest odpowiedzialny nie tylko za siebie czy swoich pasażerów, ale również za innych użytkowników dróg oraz pieszych.