fbpx

Kiedy wymienić filtr powietrza, paliwa, oleju, filtr kabinowy, klocki hamulcowe i inne elementy eksploatacyjne?

Wszyscy kierowcy wiedzą o tym, że elementy eksploatacyjne auta takie jak klocki hamulcowe czy filtry należy raz na jakiś czas wymieniać. Zagadką okazują się być jednak owe przedziały czasowe, które powinny wspomniane wymiany dzielić. Aby więc wyjaśnić wszystkie nieścisłości i wątpliwości, przygotowaliśmy krótki przewodnik po elementach eksploatacyjnych. Zapraszamy do lektury!

Klocki hamulcowe – jak często je wymieniać?

Klocki hamulcowe mogą zużywać się w różnym tempie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo auto jest eksploatowane. Szacuje się, że samochody wykorzystywane do jazdy głównie po mieście powinny mieć nowe klocki po przejechaniu około 30 000 km, podczas gdy samochody, którymi jeździ się głównie np. w długie, monotonne trasy, po przejechaniu nawet około 60 000 km. Pamiętajmy również o tym, że klocki powinno wymieniać się wtedy, gdy w samochodzie montowane są nowe tarcze.

Kiedy wymienić filtr oleju?

Zadaniem filtra oleju jest usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które powstają na skutek zużywania się poszczególnych elementów silnika, a także zanieczyszczeń wydzielających się w czasie pracy silnika np. sadza czy nagary. Czynnikami świadczącymi o konieczności wymiany tego filtra jest wzrost zużycia silnika, co skutkować może poważną usterką. Wymiany filtra oleju należy dokonywać zgodnie z zaleceniami producenta auta – zazwyczaj jest to co 15 tysięcy kilometrów. Z wymianą filtra oleju idzie w parze zazwyczaj wymiana oleju.

Jak często wymieniać filtr paliwa?

Rolą filtra paliwa jest odseparowanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i cząstek stałych, a w pojazdach zasilanych olejem napędowym także cząstek wody. To właśnie za sprawą filtra paliwa do naszego silnika dostaje się jakościowe paliwo, dlatego też powinniśmy zadbać o jego właściwy stan techniczny. Częstotliwość wymiany filtra paliwa zależy w dużym stopniu od stosowanej przez nas benzyny lub oleju napędowego. Standardowo po przejechaniu około 30 tysięcy kilometrów zaleca się wizytę u mechanika samochodowego w celu wymiany tego filtra. Jeśli jednak podczas eksploatacji auta staraliśmy się zaoszczędzić na paliwie – wówczas dystans ten może ulec skróceniu nawet o połowę.

Co ile kilometrów wymieniać filtr powietrza?

Filtr powietrza służy do oczyszczania zasysanego przez silnik w czasie jazdy powietrza z kurzu, pyłu i innych tego typu zanieczyszczeń. Częstotliwość wymiany w przypadku tego filtra zależy w dużej mierze od warunków, w jakich zazwyczaj podróżujemy. Jeżeli nasze auto porusza się wyłącznie po mieście – filtr ten wymieniamy po przejechaniu około 15-20 tyś. km. Natomiast w przypadku eksploatowania pojazdu w środowisku o wysokim zapyleniu – filtr powietrza może wymagać częstszej wymiany z naszej strony. Czynnikami świadczącymi o konieczności wymiany tego filtra są m.in. wzrost zużycia paliwa lub spadek mocy silnika. Ignorowanie tych objawów może z czasem doprowadzić do poważniejszej usterki.

Filtr kabinowy – kiedy zdecydować się na jego wymianę?

Rolą filtra kabinowego jest oczyszczanie powietrza, które przedostaje się do wnętrza auta. Konieczność wymiany tego filtra można bardzo łatwo rozpoznać, bowiem jego stan jest odczuwalny w trakcie jazdy i wpływa na komfort kierowcy oraz pasażerów. Zużyty filtr powoduje unoszący się, nieprzyjemny zapach w samochodzie, a nagromadzona w nim wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów. Filtr kabinowy powinno wymieniać się mniej więcej raz na rok (lub raz na każde przejechane 15 000 km.). Bardzo dobrym nawykiem może okazać się wymiana filtra kabinowego zawsze przed rozpoczęciem sezonu letniego, przy okazji przeglądu klimatyzacji.

Co ile czasu należy wymienić olej silnikowy?

Olej silnikowy z czasem traci swoje właściwości i coraz gorzej radzi sobie ze zmniejszaniem tarcia pomiędzy elementami jednostki napędowej, utrzymywaniem czystości smarowanych powierzchni i zabezpieczaniem ich przed korozją. Aby uniknąć płynących z takiego stanu rzeczy konsekwencji, pamiętajmy, by wymieniać olej zgodnie z wytycznymi producenta samochodu, którym się poruszamy. Najczęściej robi się to w momencie przyjechania kolejnych 15 000 – 30 000 km. W przypadku niektórych samochodów oraz w niektórych okolicznościach, tj. w sytuacjach, w których pojazd na bieżąco poddawany jest dużym obciążeniom, powinniśmy zdecydować się na wymianę oleju silnikowego nawet co 10 000 km.

Kiedy konieczna jest wymiana akumulatora?

Akumulator wymienia się najczęściej co 4-5 lat, niemniej, tu znów, wszystko zależy od konkretnych okoliczności. Okres jego wytrzymałości może być niekiedy krótszy, a niekiedy dłuższy, w zależności od jego producenta, warunków eksploatacji etc.

Kiedy wymienić świece zapłonowe i kable?

Wymiana świec zapłonowych i przewodów zapłonowych jest niezwykle ważna do odpowiedniej pracy pojazdu. Z czego to wynika? Brak zapłonu choćby w jednym cylindrze zakłuci pracę silnika oraz spowoduje niszczenie katalizatora przez dostawanie się do niego niespalonego paliwa. Ważną informacją jest zalecana wymiana świec kompletami po przejechaniu około 60 000 km.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych wymianą elementów eksploatacyjnych samochodu oraz weryfikacją stanu ich zużycia. Oferujemy usługi najwyższej jakości w przystępnych cenach – Ekipa Besthol – warsztat samochodowy.