fbpx

Jak zapobiec zamarzaniu drzwi w aucie?

zamarznięte drzwi

zamarznięte drzwi

Zima przynosi kierowcom znacznie więcej powodów do frustracji niż inne pory roku. Drogowcy nie nadążają z odśnieżaniem dróg, kierowcy muszą sto razy bardziej uważać podczas jazdy i pogodzić się z ciągłym odśnieżaniem samochodu i zeskrobywaniem lodu z szyb. Jednym z najbardziej uciążliwych, choć niekoniecznie najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się zimą kierowcy, są zamarznięte drzwi i zamki. By dowiedzieć się, jak przeciwdziałać ich zamarzaniu, należy najpierw poznać przyczyny tego zjawiska…

Przyczyny zamarzania drzwi

Zamarzanie drzwi jest związane przede wszystkim ze stanem uszczelek drzwi i okien samochodu. W im gorszym są stanie, tym większe prawdopodobieństwo, że drzwi będą zamarzać. Stan uszczelek jest zależny oczywiście od ich wieku, ale to nie wszystko – bardzo ważna jest również ich pielęgnacja. Zaniedbywanie stanu uszczelek może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. Woda, zbierająca się tam, gdzie zbierać się nie powinna, dostając się przez nieszczelne uszczelki, może powodować korozję, jak i wszelkiego rodzaju inne problemy z samochodem, choćby np. z jego instalacją elektryczną.

Pielęgnacja uszczelek

Zadbane uszczelki będą raczej odporne na niskie temperatury, podczas gdy te sparciałe i stare, nadające się już tylko do wymiany, będą każdorazowo stawiały opór, gdy temperatura spadnie poniżej jakiejś granicy. Większość preparatów do pielęgnacji uszczelek jest tak zaprojektowana, by, poza zachowywaniem gumy w dobrym stanie, dbać także o to, by wytworzyła się na niej stała powłoka, chroniąca ją przed wodą (często są to preparaty np. silikonowe). Dobór odpowiednich środków i zabezpieczenie nimi uszczelek przed sezonem zimowym może oszczędzić nam wielu kłopotów w czasie, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Pamiętajmy, że ilość pracy potrzebna do ich aplikacji oraz koszty związane z ich zakupem są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku konieczności wymiany uszczelek.

Zamarzanie zamków

Tak jak w przypadku problemów z uszczelkami, tak i tutaj rozwiązaniem jest po prostu pielęgnacja. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, którymi możemy zabezpieczyć zamki samochodowe. Preparat wstrzykujemy do zamka za pomocą specjalnego wężyka, dzięki czemu przy minusowych temperaturach zamki nie będą zamarzać nawet po kontakcie z wodą.

Co zrobić w przypadku zamarzniętych zamków i drzwi?

Co robić, gdy zapomnieliśmy o odpowiedniej pielęgnacji, a w konsekwencji zamki i/lub drzwi w naszym samochodzie jednak zamarzły? Zamarznięte zamki można potraktować albo specjalistycznymi środkami, albo wykorzystać inne, łatwiej dostępne preparaty zawierające alkohol (np. zmywacz do paznokci, rozpuszczalnik etc.). Dobrze natarty takim płynem kluczyk powinien poradzić sobie z otworzeniem zamarzniętego zamka (choć jest to sposób raczej tylko „prowizoryczny”).

Można także kluczyk podgrzać zapalniczką, przy czym trzeba pamiętać, by robić to przy zachowaniu należytej odległości od komory silnika czy wlewu paliwa, gdzie jego opary moglibyśmy przypadkowo podpalić.
W przypadku przymarzniętych uszczelek najważniejsze jest to, by nie wykonywać zbyt gwałtownych prób otwarcia drzwi, które mogłyby je uszkodzić. Warto dostać się do samochodu, którymikolwiek drzwiami – tymi, które są najmniej przymarznięte – a następnie przejść na miejsce kierowcy, odpalić silnik i poczekać aż samochód się rozgrzeje. W przypadku rozmrażania uszczelek warto unikać stosowania preparatów alkoholowych, gdyż o ile nie uszkodzą one ani zamka, ani kluczyka, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na stan uszczelek.

Naprawa awarii w aucie

W razie potrzeby usunięcia awarii lub usterki w aucie zapraszamy do całodobowego kontaktu telefonicznego – ekipa Besthol

Tel. 697-598-149