fbpx

Awaryjny rozruch samochodu – jak zrobić to dobrze?

awaryjny rozruch

awaryjny rozruch

Problemy z rozruchem wynikające z rozładowania się akumulatora znane są wielu kierowcom. Warto pamiętać, że mogą zdarzyć się w każdym samochodzie – również w nowych modelach, które wyposażone są w wiele urządzeń i systemów elektronicznych, pobierających prąd również w czasie postoju. Jak bezpiecznie i skutecznie odpalić samochód, gdy rozładował się nam akumulator? Oto krótki przewodnik!

Awaryjny rozruch – „pożyczenie” prądu z innego samochodu

Stosunkowo bezpiecznym dla większości aut sposobem na uruchomienie rozładowanego akumulatora jest „pożyczenie” prądu z innego samochodu.

Przed przystąpieniem do całej procedury, opisanej poniżej, powinniśmy ustawić samochody w bliskiej odległości – jest to ważne, gdyż, w przeciwnym razie, przewody, z których będziemy korzystać, mogą okazać się za krótkie. Pamiętajmy też, by silnik samochodu, z którego będziemy „pożyczać” prąd, był wyłączony – uruchamia się go dopiero po podłączeniu akumulatorów. Warto również sprawdzić, czy klemy obu akumulatorów są czyste – jeśli nie, przepływ prądu zostanie utrudniony.

Aby „pożyczyć” prąd z drugiego samochodu, powinniśmy:

1. Podłączyć klemę plusową akumulatora, z którego będziemy „pożyczać” prąd;

2. Podłączyć czerwony przewód do dodatniego bieguna rozładowanego akumulatora;

3. Podłączyć czarny przewód do ujemnego bieguna akumulatora „dawcy”;

4. Podłączyć czarny przewód do tzw. masy (np. do głowicy cylindrów czy krawędzi blachy w komorze silnika);

5. Uruchomić silnik samochodu, z którego będziemy „pożyczać” prąd (lub, co jasne, poprosić o jego uruchomienie drugiego kierowcę);

6. Spróbować uruchomić silnik naszego samochodu;

7. Jeśli silnik zapali, poczekać kilka sekund, a następnie włączyć światła, ogrzewanie szyb etc. (czyli uruchomić duże odbiorniki energii elektrycznej);

8. Odłączyć czarny przewód od akumulatora, z którego „pożyczyliśmy” prąd, a następnie naszego własnego akumulatora;

9. Odłączyć czerwony przewód.

Podczas podłączania do akumulatorów czarnego przewodu należy pamiętać, iż nie wolno podpinać go bezpośrednio do klemy naszego rozładowanego akumulatora. Jest to szczególnie ważne, gdyż niezastosowanie się do tej zasady grozi wybuchem.

Awaryjny rozruch przy wykorzystaniu zewnętrznego akumulatora

Innym bezpiecznym sposobem na awaryjne uruchomienie rozładowanego akumulatora jest skorzystanie z zewnętrznego akumulatora rozruchowego, tzw. powerbanku. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne, gdyż tego typu urządzenia mieszczą się nawet w kieszeni, stąd bez problemu można się z nimi poruszać i skorzystać z nich bez niczyjej pomocy.

Szczególne przypadki

Opisana wyżej procedura awaryjnego odpalania samochodu z rozładowanym akumulatorem jest odpowiednia dla większości samochodów, niemniej może zdarzyć się tak, że w przypadku danego, konkretnego modelu samochodu wymagać ona będzie wprowadzenia drobnych modyfikacji. Dlatego właśnie dobrze jest zapoznać się z informacjami zamieszczonymi przez producenta w instrukcji użytkowania pojazdu – i to jeszcze na długi czas zanim przydarzy nam się sytuacja, w której będziemy musieli awaryjnie odpalić samochód. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieli, co robić.

Jeżeli Twoje auto nie odpala, a Ty chcesz skorzystać z usług specjalistów – możesz wezwać naszą pomoc drogową lub mobilny warsztat samochodowy. Telefonicznie zgłoś usterkę, poinformuj o widocznych objawach i wskaż gdzie jesteś. Nasi specjaliści poinformują o kosztach diagnozy z dojazdem oraz o ewentualnych kosztach naprawy. Nasi mechanicy i elektrycy pełnią dyżury w godz. 9:00-23:00. 

TEL: 697-598-149
WWW: www.besthol.pl

Zapraszamy do kontaktu! – Ekipa BESTHOL